piątek, 11 listopada 2016

Herbatka na jesienne dni

Wraz z krótszymi dniami pojawia się ospałość i zmęczenie. Ja na przykład, mam ogromne problemy z rannym wstawaniem. Suplementuję się magnezem oraz kwasem Omega-3, ale staram się również korzystać z dobrodziejstwa ziół.

Sama skomponowałam prostą mieszankę z ulubionych ziół - rumianku i mięty na ciężkie poranki;)


Przepis jest banalny - garść mięty oraz mniejsza garść rumianku. Mieszamy i zalewamy gorącą wodą (po 5 minutach od wrzenia).

Co jednak daje ta mieszanka dla naszego organizmu?


Mięta 

Liście mięty zawierają ponad 1,5% olejków eterycznych, nawet 3,5%. Działają one bardzo odświeżająco, dlatego lubię dodawać to zioło do wszelkich mieszanek. Oprócz tego mięta zwiera garbniki, witaminę C, prowitaminę A, sterole czy sole mineralne. Roślina działa rozkurczowo, moczpędnie, wiatropędnie, żółciopędnie, pobudza pracę żołądka i wątroby oraz działa przeciwbólowo. Może oprócz wiatropędnego działania wszystko na poranek jest doskonałe;) 

Rumianek 

Rumianek to najstarsze zioło lecznice. W starożytności traktowany był jako uniwersalny lek. Wg. dr. Ewy Dąbrowskiej rumianek nawilża organizm, chroni przed stanami zapalnymi oraz skutkami zdenerwowania, a wg. Stefanii Korżawskiej rumianek odradza nasz organizm i wspomaga trawienie.Co mówi literatura?
Kwiaty rumianku zawierają 1,5% olejku eterycznego, który posiada m.in. chamazulen. Działa on przeciwalergicznie. W rumianku znajdziemy również alfa bisabolol i jego tlenki, których właściwości są stosowane w kosmetyce. W koszyczkach znajdują się również flawonoidy, kumaryny, cholina, spiroeter, witamina C, związki śluzowe oraz sole mineralne. 


Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz