poniedziałek, 28 października 2013

Mickiewiczowska herbatka szczęścia

Niedawno postanowiłam zrobić herbatę, którą według legendy raczył się Adam Mickiewicz. Taką samą miesznkę ziołowę przygotowałam jako prezent urodzinowy dla osoby, która zawsze dostarcza mi inspiracji - Emilki.

Przepis pochodzi również od Stefanii Korżawskiej ale mam kilka refleksji na temat proporcji składników herbaty.
Herbatka szczęścia pachnie niesamowicie. Czuć w niej polskie łąki, zioła, wakacje i dzieciństwo. Nie dziwię się, że sam Mickiewicz za nią przepadał. Napar lekko rozgrzewa i odpręża. Za pierwszym razem nie zauważyłam, że arcydzięgla jest w przepisie o połowę mniej. Herbatka była bardzo gorzka. Uważajcie więc na proporcje! Mimo tego w następnym podejściu, kiedy zastosowałam się do podanej ilości arcydzięgla dodałam i tak więcej mięty i melisy - wtedy już była przepyszna.

Tak wygląda mieszanka ziół:

Prawie wszystkie składniki zakupiłam w sklepie ziołowym, ale miętę samodzielnie zbierałam i suszyłam w lecie. Stąd w moich naparach zawsze jest dużo gałązek jeśli pojawia się w nich mięta:)

Składniki:

liście miety ogrodowej 50 g

liść melisy 50 g


kwiat bzu 50 g*

ziele hyzopou 50 g

liść lub korzeń arcydzięgla 25 g


Wszystkie zioła mieszamy i zalewa wrzątkiem. Można dodać do herbaty wino św. Hildegardy ( o którym w innym poście). Herbatka o poranku to moc radości na cały dzień:)*opis zastosowanych ziół

MIĘTA
Ułatwia trawienie, zwiększa łaknienie, usuwa wzdęcia brzucha, oczyszcza przewód pokarmowy i drogi żółciowe. Napar nieznacznie obniża ciśnienie krwi i ma działanie uspokajające. 
Zbiór: liście mięty oraz ulistnione pędy należy zbierać w czerwcu zanim jeszcze mięta zakwitnie. Ważne aby wybierać liście zdrowe, bez rdzy i szkodników. Pędy ścinamy 5 - 10 cm nad ziemią. Suszymy w miejscach ocienionych i przewiewnych. 

MELISA
Jej zastosowanie jako leku uspokajającego jest szeroko znane. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które dużo pracują umysłowo oraz mają problemy z poczuciem lęku oraz zasypianiem. Wyciąg z melisy reguluję pracę przewodu pokarmowego. Niszczy wiele bakterii, również te odporne na antybiotyki. Zewnętrzne zastosowanie wyciągu melisy - łagodzenie bólów stawowych, leczenie czyraków i owrzodzeń. Melisa stymuluje menstruacje i powinna być ostrożeni stosowana przez kobiety w ciąży. 

LIPA
Zastosowanie TUTAJ.

HYZOP
Stosowany w chorobach układu oddechowego. Herbatka z hyzopu wraz z odrobiną miody jest doskonałym specyfikiem wykrztuśnym. Łagodzi problemy z niestrawnością, kolką, wzdęciom i gazom. 
Zbiór: liście powinny być zbierane jeszcze przed kwitnieniem rośliny. Najlepiej rankiem, kiedy rosa dopiero wyparowała. Zrywamy całą łodygę i potem odrywamy od niej liście. Kwiaty do bieżącego użytku zbieramy gdy są już w pełni otwarte. Hyzop suszymy powieszony do góry nogami w przewiewnym pomieszczeniu. Dopiero gdy wyschnie odrywamy kwiaty i liście. 

ARCYDZIĘGIEL LITWOR
Zioło głównie stosowane jest na problemy związane z trawieniem. Pobudza enzymy trawienne oraz soku żołądkowego. Znosi bóle i wzdęcia brzucha. Arcydzięgiel zwiększa również wydalanie moczu oraz zwięszka apetyt. Ceniony jest za swe działanie uspokajające. Łagodzi uczulenie na działanie ultrafioletowe stąd może pomóc przy łuszczycy i bielactwie. Olejek z arcydzięgla ma silne działanie antybakteryjne. Pomaga w gojeniu się ran, oparzeń i owrzodzeń. Może być stosowany na nerwobóle, bóle korzonkowe i stawowe.