niedziela, 15 stycznia 2017

Czego nie wiesz o olejku pomarańczowym

Nie znam chyba osoby, która nie lubi zapachu pomarańczy. Jest on orzeźwiający i pobudzający. Mi przypomina zwłaszcza czas świąt Bożego Narodzenia. Piękny zapach to nie jedyna zaleta tego olejku. Zawiera on wiele cennych składników oraz posiada mnóstwo zastosowań w domu czy w kosmetyce.



Jednak co najważniejsze olejek pomarańczowy jest mało znany ze swojego działania antynowotworowego. Już częściej możemy się spotkać z jego właściwościami przeciwzmarszczkowymi, łagodzącymi czy antyoksydacyjnymi. Podstawowym składnikiem olejku jest D-limonen (85-96%) oraz mircen (0,5-3%). Są to związki, które wykazują działanie przeciwutleniające przez co silnie zwalczają wolne rodniki i bakterie niwelując w ten sposób stany zapalne. Co istotne D-limonen pomaga przyswajać koenzym Q10. 

Według badań olejek pomarańczowy pomaga:

- zwalczać bakterie
- zmniejszyć zmarszczki
- poprawić wygląd cery
- poprawić nastrój
- zminimalizować nadciśnienie.

Olejek pomarańczowy był szeroko stosowany w medycynie ludowej w obszarze basenu Morza Śródziemnego, Indii i Chin. Leczono nim przede wszystkim problemy z trawieniem, przewlekłe zmęczenie, depresje, infekcje jamy ustnej, przeziębienia i grypę.


CIEKAWOSTKI

W 2008 roku naukowcy odkryli, że olejek pomarańczowy może hamować bakterie salmonelli, ponieważ zawiera silne związki przeciwbakteryjne, zwłaszcza terpeny.

Olejek pomarańczowy wykazuje większe działanie przeciwzapalne niż cytrynowy, sosnowy czy eukaliptusowy. Zostało to wykazane w badaniu zamieszczonym w 2009 w „European Journal of Medical Research” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3521325/


ZASTOSOWANIE


- kuchenny środek czyszczący
Olejek pomarańczowy doskonale usunie wszelkie nieprzyjemne zapachy, zwłaszcza z blatów czy deski do krojenia. Po rozcieńczeniu olejku przecieramy powierzchnię, aby pozbyć się niechcianego zapachu.
Można również użyć  go jako odświeżacz do powietrza. Należy do atomizera z wodą dodać olejek pomarańczowy oraz inny olejek oczyszczający np. z paczuli.

- łagodzenie stanów zapalnych kości, stawów

- domowy środek na trądzik
Olejek doskonale zwalcza bakterie dlatego świetnie sprawdzi się jako środek na trądzik. Wystarczy wymieszać kilka kropel z olejem kokosowym i nałożyć na problematyczne miejsce na skórze. Dodatkowo można dodać olejek z geranium lub cynamonowy.

- poprawia nastrój
Zastosuj olejek w inhalacji (odkazisz również skórę ) jeśli masz zły dzień lub czas przed okresem jest bardzo ciężki. Olejek dodatkowo łagodzi ból. Możesz również doać kilka kropel do lekko wrzącej wody a wspaniały aromat rozprzestrzeni się po całym domu. Robię podobnie z suszoną macierzanką;)

- domowe SPA na cellulit
Wymieszaj 12 kropel olejku z ¼ filiżanki soli morskiej (najlepiej z Morza Martwego) i ciesz się z aromatycznego zabiegu w  swoim domowym SPA.

- jako dodatek do naturalnego płynu do podłogi
Zamiast szkodliwych i chemicznych płynów warto do wody dodać po prostu trochę octu oraz kilka kropel olejku eterycznego.

- jako dodatek do wszelkich domowych preparatów czyszczących
W większości naturalne środki do czyszczenie są oparte na occie. Stąd też olejek pomarańczowy świetnie sprawdzi się w niwelowaniu nieprzyjemnego zapachu.

- jest doskonałym składnikiem naturalnych perfum.
W tej  w kwestii odsyłam do bloga Zielony zagonek https://zielonyzagonek.pl/jak-zrobic-naturalne-perfumy/ .


Mam nadzieję, że przekonałam was i zaciekawiłam olejkiem pomarańczowym. Wkrótce kolejny odcinek o olejkach eterycznych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz